Робочий графік є актуальним, при відключенні світла стоматологія працює на генераторі.

«Красива, тільки ось зубки трохи вперед», – від такої характеристики будь-яка дівчина провалиться крізь землю від сорому. А дарма: адже сьогодні практично будь-яку недосконалість посмішки можна виправити. Ефективній корекції піддаються неправильний прикус, нерівний зубний ряд, зміщення щелепи та інші аномалії жувального апарату.

Зорієнтувати зуби у потрібному напрямку допоможе стоматолог-ортодонт – за допомогою брекет-систем, популярність яких росте з кожним днем. Що не дивно: будь-яка аномалія зубощелепного апарату – це не тільки неможливість відкрито висловлювати свої емоції, соромлячись власної посмішки. Це – ще й цілий ряд негативних наслідків для всього організму.

Чим загрожує неправильний прикус

Один з головних напрямків роботи ортодонта – лікаря, відповідального за діагностику і лікування неправильної будови зубів і самої щелепи – виправлення неправильного прикусу. Цю патологію діагностують, коли в наявності неправильне змикання верхніх і нижніх зубів. При фізіологічно правильному прикусі верхні різці повинні на третину перекривати нижні, жувальні поверхні кореневих зубів – мати щільний контакт, а вертикальний центр щелеп – збігатися з серединою обличчя. Досвідчений лікар-ортодонт бачить аномалії прикусу одразу, навіть не заглядаючи пацієнту до рота. Припустити наявність аномалій можна за такими ознаками:

  • Якщо підборіддя велике і виступає вперед;
  • Якщо воно, навпаки, занадто маленьке, плоске і як би утиснене назад;
  • Якщо випинаються верхня або нижня губа, або вони не змикаються і рот завжди відкритий;
  • Якщо зуби сточуються несиметрично.

Чи можна назвати все це індивідуальними особливостями обличчя і жити далі? Звичайно. Однак слід знати, що неправильний прикус ЗАВЖДИ впливає на здоров’я, самопочуття і зовнішній вигляд людини.

Зокрема, дистальний прикус (коли верхня щелепа сильно висунута вперед, а нижня «втоплена» назад) характеризується швидким зносом емалі, частим карієсом, труднощами з пережовуванням їжі, виникненням дефектів мовлення, а ще – стає частою причиною травних і дихальних розладів.

Мезіальний прикус (т.зв. бульдожа щелепа) – це вже не тільки розлади травлення внаслідок складнощів з жуванням і ковтанням, але ще і головні болі і запаморочення через тиск на скронево-щелепний суглоб, а також проблеми з промовою аж до дислалії.

Т.зв. відкритий прикус (коли верхні різці та ікла не змикаються з нижніми) тягне за собою швидке і нерівномірне сточування зубів, бактеріальне інфікування ротової порожнини за рахунок неможливості зімкнути губи, розвиток захворювань ясен. А перехресний (коли зуби верхньої і нижньої щелепи при змиканні перехрещуються) призводить до постійного прикушування щок, асиметрії обличчя, деформації і артрозу щелепних суглобів.

Чи варто миритися з подібними «індивідуальними особливостями»? Навряд чи. На щастя, майже завжди можна виправити навіть важкі і запущені аномалії прикусу. Запорука успіху – досвід і знання лікаря-ортодонта, сучасні технології лікування, неухильне виконання рекомендацій фахівців хорошої стоматологічної клініки.

Зуби, рівняйсь! Струнко!

Ефективний інструмент для вирівнювання зубного ряду – брекет-системи, які почали застосовуватися в середині минулого століття і з тих пір невпинно вдосконалюються. Суть методу в тому, що спеціальні пластини з металу або кераміки, з’єднані металевими дугами, прикріплюють до зубів і поступово, протягом тривалого часу, формують фізіологічно правильний прикус. Індивідуально розроблена брекет-система «тягне» кожен зуб у потрібному напрямку, наполегливо штовхаючи його в місце «правильної» дислокації. А лікар-ортопед, періодично запрошуючи пацієнта на прийом, спостерігає за процесом, коригуючи конструкцію в залежності від ситуації. Поступово щелепна кістка ремодулюється (змінює форму, формуючи необхідну опору для нового положення зубів), і брекети можна знімати: справа зроблена!

Зазвичай брекети ставлять на 2-3 роки – так можна виправити найважчі зубощелепні аномалії. Найпоширеніші невеликі дефекти прикусу можуть «піти» вже через рік. Звичайно, найкраще встановлювати брекети в дитинстві (у віці 7-14 років), коли серйозні ускладнення ще не сформувалися і корекція пройде максимально швидко. Але метод добрий тим, що «переробити» посмішку можна в будь-якому віці. Тим більше що правильний прикус стане в нагоді і пізніше – коли доведеться замислитися про протезування зубів.

Сучасні тренди брекет-систем

Підібрати підходящу для виправлення прикусу брекет-систему можна з урахуванням не тільки ефективності, але і естетичних параметрів. Якщо на чолі кута – надійність, доступність за ціною, і вам не важливо, що брекети будуть помітні на зубах, – вибирайте металеві. Напівпрозорі конструкції зі штучного сапфіра і білі з кераміки будуть значно менш помітні для оточуючих. Лінгвальні брекети і зовсім приховані від стороннього ока – їх встановлюють на внутрішню сторону зубів. Однак ця «краса» коштує значно дорожче, і адаптуватися до неї складніше – такі брекети більше відчуваються язиком і спочатку впливають на вимову.

Важливий аспект в зручності використання брекетів – тип конструкції. Т.зв. лігатурні брекети являють собою дуги, які фіксуються за допомогою гумок або тонкого ортодонтичного дроту. У безлігатурних конструкціях дуги з’єднуються за допомогою спеціальної засувки-замка. Вважається, що лігатурні брекет-системи зручніші для пацієнта – фіксуючі дуги легко замінюються, і лікарю легше регулювати напрямок і силу впливу на зуби. Так чи інакше, останнє слово у виборі конструкції – за ортодонтом, йому в буквальному сенсі видніше.

Ще один ривок: закріплюємо результат

Отже, час надання зубам правильної орієнтації пройшов, і брекети вам нарешті зняли. Посмішка ідеальна, ура! Але не поспішайте. Для закріплення результату доведеться ще трохи потерпіти. Щоб зуби не повернулися в колишнє положення, потрібно притримати їх на місці – за допомогою спеціальних конструкцій. Зуби закріплюються в потрібній позиції за допомогою знімних кап (це своєрідні футлярчики, які надягають зверху) або дротяних ретейнер-шин, які розташовуються на внутрішній стороні зубного ряду.

Зі своїм ортодонтом вам тепер доведеться зустрічатися трохи рідше – принаймні, раз в три місяці. Але неодмінно поповніть арсенал аксесуарів для гігієни порожнини рота: адже ви практично заново виліпили собі ідеальну посмішку, і вона гідна самого дбайливого і ретельного догляду!