Робочий графік є актуальним, при відключенні світла стоматологія працює на генераторі.

Карієс, який раптом зрадницьки «підкосив» вже запломбований зуб – неприємний сюрприз. Але не поспішайте звинувачувати вашого стоматолога: не завжди саме він винен у сумному нехтуванні вашим здоров’ям у наступних ускладненнях. Як не дивно, до виникнення т.з. вторинного карієсу – причетні відразу декілька чинників.

Зрозуміло, найпоширеніший з них – це погано пролікована каріозна порожнина. Непомічений фрагмент пошкодження, захований під пломбувальний матеріал, дає нове вогнище захворювання, поступово вражаючи здорові тканини. Утворюється підвищена концентрація патогенних мікроорганізмів, і рано чи пізно про процес руйнування зуба «просигналить» біль. Такий, як кажуть стоматологи, рецидивний карієс – дуже неприємне ускладнення, тому що згодом може привести до запалення пульпи і інших неприємностей.

Нерідко причиною руйнування зуба під пломбою служить неякісний і такий, що дає велику усадку пломбувальний матеріал. Цим «грішать» амальгамні і цинк-фосфатні пломби, які вже рідко використовуються в солідних стоматологічних клініках.
Але іноді, за різними і не до кінця вивченими причинами, розвивається т.з. вторинний карієс: він з’являється немов би з нізвідки, вражаючи раніше здорові тканини під коректно і правильно покладеним пломбувальним матеріалом. Є думка, що причиною цього є індивідуальні особливості обміну речовин організму.

А ще ніхто не відміняв звичайну гігієну – не тільки регулярне чищення зубів вдома, але і професійні сеанси ультразвукової чистки, що дозволяє підтримувати чистоту і свіжість порожнини рота на належному рівні.
Втім, карієс під пломбою – як рецидивний, так і вторинний – лікується за тією ж методикою. Так що головне тут – вибрати хорошу клініку з жорсткими вимогами до кваліфікації персоналу і якості обладнання і пломбувальних матеріалів, і довіритись лікарю, який грамотно препарує зуб і запломбує його.

Діагностика карієсу під пломбою

Підступність захворювання в тому, що воно прогресує приховано, його неможливо відчути на першому етапі (іноді такий карієс досвідчений лікар бачить на зроблених по зовсім іншому приводу рентгенівських знімках зубів – наприклад, перед підготовкою до протезування). Якщо зуб ще «живий», то карієс під пломбою не дає про себе знати до появи першого неприємного відчуття – коли запальний процес зачіпає дентин і пульпу і доходить до нервових закінчень.

Якщо ж зуб вже депульпований, все ще складніше: сам пацієнт виявить проблему тільки тоді, коли пломба просто випаде або каріозна порожнина «розповзеться» навколо неї.

Як же розпізнати карієс під пломбою? У нього можуть бути такі ознаки:

  • біль при накушуванні твердої їжі;
  • хвороблива реакція на холодне і гаряче;
  • пломба змінює колір;
  • поява неприємного запаху з рота.

Упевнитися в тому, що в наявності – руйнування зуба під пломбою, можна або за допомогою класичного або комп’ютерного рентгена – візіографа. Досвідчений лікар відразу ж побачить прихований від очей патологічний процес.

Лікування карієсу під пломбою

Лікування вторинного карієсу вимагає від стоматолога досвіду і майстерності: нескладно зруйнувати всю виконану раніше роботу, повністю свердлити вже встановлену пломбу і заодно частину здорового зуба. А ось дістатися до вогнища нового ушкодження – непросто.

Секрет тут у тому, щоб правильно вибрати тактику, що дозволяє з мінімальними втратами здорових тканин встановити нову або «вдосконалити» вже наявну пломбу. Процедура лікування вторинного карієсу виглядає як нібито звичайно:

  • видаляється або коригується встановлена ​​пломба;
  • препарується і дезінфікується каріозна порожнина;
  • встановлюється спеціальна ізолююча прокладка;
  • встановлюється нова пломба.

Однак іноді потрібно і більш «глибокий» підхід – тобто лікування каналів зуба під мікроскопом. Це відбувається в разі серйозних ускладнень – від пульпіту і періодонтиту до абсцесів і кіст. У цьому випадку лікування потребує чималих зусиль, часу, а ще – і більш серйозних матеріальних витрат.

Так що начебто банальна рада – хоча б раз на півроку-рік відвідувати стоматолога – реально вбереже не лише від болю, але і зайвих витрат. Не забувайте про профілактику!