
Клопоту повна голова: як правильно лікувати молочні зуби
Заманити дитину до стоматолога – завдання не з легких. Особливо якщо члени сім’ї вже провели з ним «роз’яснювальну роботу» про те, що потрібно їсти менше цукерок, а то прийде злий дядько доктор і буде боляче свердлити дірочки в зубах. Але досвід уважних до свого чада батьків підтверджує: якщо не залякувати дитину заздалегідь, молочні зубки можна лікувати без страху і болю, перетворивши відвідування стоматолога в захоплюючу гру. Як не кумедно звучить, але в «порятунку» дитячих зубів важлива лише правильна стратегія. Адже на нашому боці сама природа, яка подбала про те, щоб малюки при лікуванні зубів страждали менше. «Нерви» у молочних молярів значно тонше і коротше, ніж у постійних, і грамотний дитячий дантист може провести процедуру практично безболісно.
Три фактори успіху в лікуванні молочних зубів
Як ви вже зрозуміли, головне – не нав’язувати дитині свої особисті страхи і комплекси. Адже малюк ще не знає, що дантиста потрібно боятися, а зубки можуть боліти. І щоб все пройшло добре, треба своєчасно планувати профілактичні візити до лікаря. Лікування поверхневого карієсу дійсно безболісно, і якщо дитина переконається в цьому на своєму власному досвіді, в подальшому не буде ні сліз, ні істерик.
Другий важливий фактор успіху – кваліфікація дитячого стоматолога. Перший зубної лікар повинен бути добрим і чарівним, створюючи у малюка відчуття безпеки, і в той же час суперпрофесійний, лікуючи «дірочки в зубах» як би між іншим, ненав’язливо. Тут багато що залежить від симпатії та взаєморозуміння. Тому і шукати самого першого лікаря для свого маленького пацієнта потрібно дуже вдумливо.
Третій фактор успіху лікування молочних зубів – сучасне стоматологічне обладнання, яке допоможе хорошому лікарю забезпечити дитині максимальний комфорт в процесі терапії. І в питанні своєчасного оновлення «парку техніки» пріоритет – у стоматологічних клінік, що мають значно більші можливості слідувати сучасним трендам, ніж лікар-одинак.
Перше знайомство – для профілактики
Якщо ви вирішили піти нашими порадами і познайомити дитину з чарівним доктором ще до виникнення реальних проблем із зубами малюка, ласкаво просимо на профілактичний огляд! Його, до речі, можна поєднати з прекрасною профілактичною процедурою, яка допоможе продовжити «життя» молочних зубів – герметизацією фісур. Фіссури – це ті самі звивисті ямки на жувальній поверхні молярів, в яких накопичуються залишки їжі і де найчастіше і починається карієс.
Суть процедури – обробити мікроскопічні щілини на зубної поверхні спеціальними складами, які міцно «запакують» вразливі для мікроорганізмів місця, запобігши розвиток карієсу. Якщо пощастить, то герметизація фісур може допомогти молочним зубам «протриматися» в цілості й схоронності до появи постійних зубів. І це – справжня перемога!
Прощавайте, дірочки в зубах!
Перші прикмети дитячого карієсу – білі цятки на молочних зубах. Пошкодження зуба в цей період ще поверхнево і його можна залікувати без болю і дискомфорту. Проблема вирішується в три етапи: лікар очищає каріозну порожнину вручну або за допомогою бору, проводить знезараження її антисептиком і пломбує.
На жаль, бувають випадки, коли встежити за розвитком карієсу не вдалося і запальний процес дійшов до пульпи, а то і періодонта. Це дійсно прикре упущення деяких батьків зазвичай засноване на омані, що молочні зуби не потрібно лікувати – мовляв, вони все одно випадуть і зміняться постійними. Але такий вибір не тільки прирікає дитину на зубний біль і ризик розвитку серйозних стоматологічних патологій (свища, кісти і т.д.), але і на пошкодження зачатків постійних зубів, які знаходяться під молочними і можуть інфікуватися ще до того, як «вийдуть на поверхню».
Так що будь-який, навіть молочний зубок, можна і потрібно лікувати – від цього залежить краса посмішки вашого малюка і його здоров’я в цілому. І поки він ще маленький, намагайтеся допомагати йому з гігієною ротової порожнини. Сьогодні для цього існує цілий арсенал засобів: від антисептичних серветок і засобів для видалення м’якого зубного нальоту з зубів і ясен до щонайм’якшої дитячих зубних щіточок та «нешкідливих» і ароматних зубних паст. Звичайно, дитяча беззуба посмішка – саме зворушливе на світлі. А коли ваша дитина виросте, ви зможете пишатися тим, що не тільки обдарували його «спадковою» чарівною посмішкою, а й допомогли її зберегти.