Робочий графік є актуальним, при відключенні світла стоматологія працює на генераторі.

Як не стараються стоматологи зберегти кожен зуб пацієнта, втрати в «перлинних» рядах все ж трапляються. Найчастіше це відбувається через несвоєчасний візит до лікаря. Адже коли занедбаний карієс переростає в пульпіт або навіть періодонтит, стоматологу доводиться рятувати вже не зуб, а самого пацієнта – від болю і ускладнень при запаленні. А депульпований зуб менш міцний, ніж «живий», і якщо не прикрити його коронкою, він може не витримати щоденного навантаження і вийти з ладу.
Надійна, правильно підібрана і встановлена коронка – запорука продовження функціональності зуба надовго. Саме від професійності команди лікарів – терапевта-стоматолога, ортопеда, а іноді і хірурга – залежить «час життя» відновленого зуба і комфорт при жуванні.

«Правильний» штифт – фундамент успішного протезування

Вважається, що середній термін «експлуатації» коронки – від 5 до 15 років. Професійно виготовлена з урахуванням анатомічних особливостей пацієнта і грамотно встановлена коронка може прослужити і довше – все залежить від матеріалів штифта, вкладки і самої коронки, а також від досвіду і знань вашого лікаря.
Сьогодні в протезуванні використовується кілька видів штифтів, що розрізняються за ціною, надійності і гіпоалергенності. Досвідчений стоматолог вибере оптимальний для кожної «історії хвороби» матеріал – з урахуванням ступеня руйнування зуба, а при необхідності – із врахуванням бюджету пацієнта. Адже в розпорядженні сучасної стоматології – досить широкий спектр матеріалів для виготовлення штифтів – від пластичних скловолоконних до супернадійних титанових.

  • Нікель-хромовий сплав – найдешевший, але й самий недовговічний матеріал для виготовлення штифта. До переваг сплаву можна віднести пластичність, що дозволяє надати виробу будь-яку форму. Але швидкий знос і алергенність роблять цей матеріал все менш популярним.
  • Кобальт-хромовий сплав вважається найбільш вдалим за поєднанням гіпоалергенності, надійності і цінової доступності. Однак в місці його імплантації ясна можуть потемніти; крім того, можлива й індивідуальна непереносимість кобальту.
  • Сплав золота (85%) з паладієм і платиною практично ніколи не викликає алергії, а за рахунок м’якості і пластичності забезпечує точну посадку коронки. Однак така коронка досить дорога і до того ж не дуже вписується в естетичні норми сьогоднішнього дня.
  • Титановий сплав недешевий, але прекрасно підходить для протезування: він легкий, біоінертний, не піддається корозії і може прослужити дуже довго.
  • Скловолоконні штифти – свого роду аналог полімерної арматури, яка застосовується для реставрації та протезування зубів. Матеріал по еластичності схожий з дентином і біологічно сумісний з ним, прекрасно «схоплюється» з композитним цементом коронки. А головне – зручність і простота роботи із скловолоконними штифтами-вкладками дозволяють реставрувати зуб за одне відвідування і за цілком доступною ціною.

Металокераміка або діоксид цирконію?

Ще один фізичний фактор довговічності протезування – матеріал самої коронки. Незмінно популярна класика – металокерамічні коронки і коронки на основі діоксиду цирконію. Модель штучного зуба виготовляється за технологією комп’ютерного моделювання CAD / CAM з використанням анатомічних особливостей пацієнта (завдяки цьому вдається відтворити оптимальну форму зуба і ідеально вписати його в зубний ряд) і за допомогою спеціального «цементу» кріпиться на вкладку або обточений зуб. І якщо фахівцю вистачає досвіду і кваліфікації, щоб забезпечити герметичність і точність установки коронки, є всі підстави розраховувати на її максимальну довговічність.
Ще один популярний тренд протезування – E-max, або коронки на основі дісілікат літію. Такі коронки можна «приклеїти» прямо до тканин зуба, що забезпечує максимальну адгезію і довговічність конструкції.

Як продовжити термін служби коронки

Якщо посмішка ідеальна, а штучні зуби щільно сидять на своїх місцях, значить, ви правильно доглядаєте за ними: чи не гризете горіхи і насіннячка, правильно і регулярно чистите зуби і не зловживаєте курінням. Але це не означає, що потрібно нехтувати регулярною профілактикою жувального «апарату». Лікар вчасно побачить проблему, а при необхідності направить на панорамний рентген, щоб переконатися у відсутності карієсу або запалень ясен – адже це вже показання для заміни коронок.
І не забудьте: навіть якщо по довговічності ваша коронка побила всі рекорди, з віком ясна може опускатися, і герметичність конструкції може бути порушена. І фахівець повинен перевірити, чи все в порядку.
Так що «свій», перевірений часом стоматолог – це не примха, а справжнісінька необхідність!