Робочий графік є актуальним, при відключенні світла стоматологія працює на генераторі.

Якщо ваша дитина не показує одноліткам язика і не обзивається, це не завжди означає, що він добре вихований. Бувають випадки, коли причиною невластивою більшості маленьких бешкетників «ввічливості» служить анатомічна особливість ротової порожнини – зокрема, коротка вуздечка язика або верхньої губи.

На щастя, ця проблема вирішується дуже просто – хірургічною пластикою вуздечки язика у дітей, невеликою амбулаторною операцією, яку проводять хірурги сучасних клінік в дитячій стоматології.

Ознаки аномалій вуздечки язика

Вуздечка язика – це маленька тонка перетинка, яка з’єднує язик з під’язиковим простором, забезпечуючи його рухливість і допомагаючи «управлятися» зі своїми функціями – промовою, мімікою, перемішуванням їжі під час жування і ковтання, а ще – і з дитячими «дразнилками». При аномаліях вуздечки вона може бути більш щільною і кріпитися ні до середини підстави язика, а практично до його кінчика. Зрозуміло, що при такій «анатомії» рухливість мови істотно порушена, і він функціонує як би упівсили. Це виражається, перш за все, в дефектах мови, непідвладних навіть найбільш високооплачуваним логопедам: дитина майже стовідсотково гаркавить, «ковтає» окремі звуки і замінює «важкі» для нього звуки іншими, що легко вимовляються. Втім, більшість грубих аномалій вуздечки язика досвідчені лікарі «вираховують» ще в пологовому будинку, там же їх і виправляючи: в іншому випадку дитина часом навіть відмовляється від грудей, так як не може смоктати. Діток з менш помітними вадами вуздечки діагностують логопеди, адже їх огляди, природно, починаються з оцінки органів ротової порожнини.

До речі, дефекти мови малюка можуть бути викликані проблемами не тільки з язиком, а й з неправильною будовою вуздечки верхньої губи – тонкої перетинки, яка з’єднує ясна з верхньою губою, забезпечуючи її рухливість. Це теж легко коригується хірургом.

Як визначити, чи необхідна пластика вуздечки язика

Багато батьків, намагаючись до пори до часу захистити дитину від різного роду хірургічних втручань, не поспішають з корекцією вуздечки, навіть якщо знають про неї. Але це не той випадок, коли варто сподіватися на заповітне слово «переросте». З кожним роком проблеми будуть накопичуватися – складності з вимовлянням окремих звуків «переростуть» в стійкі дефекти мови … А там недалеко й до справжньої психологічної травми, яку може отримати негарно розмовляючий першокласник. І це тим більш прикро, що операція по пластиці вуздечки у виконанні кваліфікованого хірурга-стоматолога – нескладна і практично безболісна …

Зважилися? Давайте перевіримо, чи є показання до пластики вуздечки у вашої дитини.

  • Попросіть малюка висунути язик. Якщо він не дістає навіть до верхньої губи, пластика обов’язкова.
  • Запропонуйте дитині доторкнутися кінчиком язика до піднебіння. Буде боляче – це вагомий привід для операції.

Як проводиться френулопластика язика і верхньої губи

Френулопластик (це професійна назва даної операції) бажано провести якомога раніше, поки перетинка ще тонка і в ній ще не дуже багато кровоносних судин. Якщо вже з’явилися порушення прикусу, то пластику краще робити в 5-6 років, коли змінюються молочні зуби.

15-20-хвилинна маніпуляція під місцевим анестетиком не вимагає спеціальної підготовки: головне – не лякати дитину заздалегідь. Залежно від показань хірург використовує скальпель або лазер. Стандартні рекомендації на післяопераційний період – рідка їжа протягом тижня, полоскання ротової порожнини антисептиками.

А головне – відразу ж звернутися до логопеда, який за допомогою спеціальних вправ навчить зміцнювати м’язи язика. І допоможе малюкові надолужити згаяне – адже це той випадок, коли показати кому-то язика буде не тільки приємно, але навіть корисно!