Робочий графік є актуальним, при відключенні світла стоматологія працює на генераторі.

Якщо вам хоч раз доводилося стикатися з нестерпним зубним болем, від якого не тільки втрачаєш апетит, але і впадаєш в справжню депресію, то вам явно знайоме слово «пульпіт». Так зване запалення нерва найчастіше трапляється з дуже простої причини – зневаги до регулярних оглядів стоматолога. І якщо початковий карієс – це свого роду косметична проблема, яку можна вирішити швидко і без болю, то пульпіт вже схожий на справжнє хірургічне втручання. Перебільшення? Анітрохи. Вражений зуб потрібно знеболити і – оперувати …

Що таке пульпіт

Жувальний апарат людини – досить вдала задумка природи: ніжна і чутлива м’якоть зуба, що забезпечує його живлення і зростання (та сама пульпа), надійно вкрита твердим дентином і емаллю. І якщо всіма можливими засобами піклуватися про цілісність цього кісткового «щита», то рідні зуби можна зберегти надовго.

Тільки ось нам завжди не до профілактичних візитів до стоматолога … Але ж ротова порожнина, зубний наліт і особливо міжзубні проміжки з залишками їжі – дуже живильне середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів. Вони поступово підточують емаль, утворюючи каріозні порожнини, і в кінці кінців досягають м’якої серцевини зуба. Усередині пульпи заховані нервові закінчення і кровоносні судини, і її запалення – це завжди біль і дискомфорт, покласти край якому може лише візит до стоматолога. Але – дивно – навіть в цьому випадку деякі пацієнти вмудряються не спати ночами від болю, але терпіти.

Стадії розвитку пульпіту

Перша, найгостріша фаза пульпіту триває лише кілька днів – в цей період порушено тільки невеликий фрагмент пульпи. Але якщо пацієнт заглушив біль анестетиками, процес поступово переходить в хронічний, і неприємні відчуття начебто вщухають. Але де там: тим часом поволі руйнуються коронкова і внутрішня коренева частина зуба. Остання стадія захворювання – гангренозний-некротичний пульпіт – це повне руйнування зуба всередині до самого коріння. На цій стадії розпаду пульпи у хворого є реальний шанс «дотерпіти» до періодонтиту – запалення оточуючих зуб кісткових тканин.

А це – вже реальна загроза здоров’ю. І добре, якщо гній (а він – неодмінний супутник запалення) вийде через утворений свищ. Адже може з’явитися набряк, абсцес і інфікування всього організму …

А здавалося – подумаєш, зуб болить …

Лікування пульпіту зуба

Терапія пульпіту – це три варіанти лікування. Якщо вогнище ураження ще невелике, можливий т.зв. біологічний метод лікування. В цьому випадку запалення контролюється антибіотиками, а на стоншену зубну тканину наноситься спеціальний препарат кальцію, здатний зміцнити емаль і дентин. Про успіх свідчить зникнення болю. Тепер зуб можна пломбувати.

Якщо ж дискомфорт залишається, зуб болить при накушуванні і реагує на зміну температур, залишається хірургічний варіант лікування – то саме «видалення нерва», або депульпування. В особливо важких випадках зуб видаляють.

Зазвичай стадії лікування пульпіту – такі:

  • лікар знеболює ясна і розкриває порожнину пульпи;
  • всередину зуба на 3-7 днів вкладають т.зв. девіталізуючої ліки і ставлять тимчасову пломбу;
  • під час наступного візиту стоматолог найтоншими голками очищає кореневі канали і готує порожнину до пломбування.

Якщо зуб зруйнований незначно, його зміцнюють спеціальними скловолоконними матеріалами, реставрують і надійно пломбують фотополімером. В іншому випадку рекомендується захистити зуб коронкою.

Стоматологи не втомлюються повторювати: «Лікувати пульпіт – не боляче». Боляче, якщо його не лікувати, і незрозуміло навіщо терпіти щоденний біль. Сучасні анестетики дозволяють повністю позбутися від дискомфорту під час препарування каналів, а висока кваліфікація обраного вами дантиста і сучасне обладнання клініки – від ускладнень після лікування.